Rasa owiec wschodniofryzyjskich pochodzi z terenów Niemiec we wschodniej Fryzji (związek tej rasy powstał w roku 1892, a kontrola mleczności prowadzona jest od roku 1926). Owce tej rasy, trzymane w małych stadach, są rozpowszechnione na terenie całych Niemiec, a w Polsce głównie w rejonie Górnego i Dolnego Śląska.
Jest to rasa owiec o użytkowaniu mlecznym. Owce te są biało umaszczone, chociaż w Niemczech hoduje sie też odmiany barwne: czarną i czarno-białą. Są to owce cieńkowełniste, bezrogie, o nieowłosionej głowie, lekko garbonose, o wysokich nogach oraz głębokiej i wąskiej klatce piersiowej. Cechą charakterystyczą ich budowy jest średniodługi, lekko owłosiony tzw. szczurzy ogon, który pozostaje nieprzycięty. Masa ciała tryków wynosi od 110 do 120 kg przy wysokości w kłębie 85cm, a masa ciała maciorek 70-80 kg przy wzroście 80cm. Owce te odznaczają się wczesną dojrzałością hodowlaną - używane są do rozrodu juz w pierwszym roku życia oraz także wysoką plennością: 200-210 %. Sezon wykotów przypada na miesiące od stycznia do maja.
Maciorki produkują od 2-5 kg mleka dziennie. W laktacji trwajacej 260 dni dają od 500 -700 kg mleka, o zawartości tłuszczu ok. 6 %, białka - 5 % i laktozy - 4,9 %. Jagnięta tej rasy bardzo szybko rosną i osiągają dobowe przyrosty masy ciała na poziomie 300-450 g.
Owce tej rasy nie mają instynktu stadego, a w stosunku do człowieka sa bardzo ufne i niepłochliwe.
Nasze stado zarodowe wschodniofryzyjskiej owcy mlecznej jest zarejestrowane w Polskim Związku Owczarskim i pozostaje pod kontrolą użytkowości. Maciorki i tryki opuszczające stado otrzymuja licencje i wpis do księgi głównej tej rasy. Tryki wprowadzane do stada jako tryki hodowlane, pochodzą z najlepszych hodowli polskich, a w tym roku (2018) nabyliśmy z Niemiec licencjonowane tryki, o udokumentowanej wydajności ich matek na poziomie 600 kg mleka w 150 dniowej laktacji.
Stado jest negatywne na brucelozę, gorączkę Q, chorobę niebieskiego języka, zakaźne zapalenie wymienia (badania w PIW) oraz na Maedi-Visna.
Zainteresowanych zapraszamy do oferty sprzedaży zwierząt hodowlanych.
Agnieszka i Marcin Kłobuchowscy