Kozy - RANCZO RZECZYCA

Przejdź do treści

Menu główne:

Rasa kóz anglonubijskich została wyhodowana w Wielkiej Brytanii poprzez przekrzyżowanie kóz "Jumna Pari" pochodzących z Indii z lokalną rasą kóz angielskich, a następnie uszlachetnienie rasą kóz „Zaraibi”, wyhodowanych w Egipcie. Tak powstała krzyżówka o nazwie Anglo-Nubian, dla której oficjalnie pierwsza księga hodowlana została założona w 1913r.
Kozy rasy anglonubijskiej zdobywają coraz większą popularność. Charakteryzują się bardzo łagodnym, pogodnym usposobieniem. Są przyjacielskie i wykazują chęć obcowania z człowiekiem.
Z wyglądu zewnętrznego kozy te cechuje przede wszystkim garbaty, rzymski nos, długie zwisające uszy i smukłe nogi. Umaszczenie jest różnorakie od koloru białego, beżowego, jasnobrązowego, czarnego aż po wielokolorowe. Zaliczane są do grupy kóz dużych. Waga kóz anglonubijskich waha się w granicach: kozy 60 – 80 kg, kozły 90 – 110 kg. Należy dodać, że kozły anglonubijskie nie wydzielają tak intensywnego pernamentnego, przykrego zapachu, który jest charakterystyczny dla samców innych ras kóz.
Głównymi zaletami tej rasy kóz są: jej dobra mleczność, wysoka plenność, duży przyrost mięsny oraz dłuższy sezon rozrodczy w porównaniu do innych ras kóz. Mleko kóz anglonubijskich znane jest ze swojej wysokiej jakości i smakowitości. Dzięki dużej zawartości tłuszczu (średnio 4,5%) i białka (średnio 3,8%) jest wysoko cenione przy produkcji serów i innych produktów mlecznych. To mleko nie posiada żadnego zapachu, typowego dla mleka kóz , a smak jest delikatny i bardzo przyjemny.
Nasza hodowla opiera się na czystorasowych kozach importowanych z Czech, Niemiec i Słowacji. Stado jest zarejestrowane w Ksiedze Głównej rasy anglonubijskiej Polskiego Związku Owczarskiego i jest pod kontrolą mleczności. Prowadzimy hodowlę zarodową kóz anglonubijskich i oferujemy materiał hodowlany na sprzedaż.
Stado jest negatywne na brucelozę, gorączkę Q, chorobę niebieskiego języka, zakaźne zapalenie wymienia (badania w PIW) oraz na CAE.

Agnieszka i Marcin Kłobuchowscy
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego